Bugün Neler Yaşandı? Günün Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (13 Nisan 2023)

13 Nisan 2023 günü dünyada ve Türkiye’de yaşanan son dakika gelişmelerini ve sosyal medyada en çok konuşulan gündem başlıklarını sizler için derledik.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İktidarımızın İlk 100 Gününde Yapacaklarımız” başlıklı broşürü yayınlandı.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre; Adıyaman’da 4.3 büyüklüğünde Malatya’da da 3.6 büyüklüğünde depremler meydana geldi.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kamu işçisi için hükümetin ilk 6 ay için yüzde 30 zam teklif ettiğini, taban aylık teklifinin 11 bin 500 lira olduğunu açıkladı.

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı hedef alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diyarbakır’da 51 yavrumuzun ölümüne neden olan Selo değil mi? Selo’nun kendisi Kürt değil Zaza’dır. Kürt kardeşlerimizin ölümü üstünden kendine rant devşirmeye çalışıyor” dedi.

Depremdeki skandal eylemleri ile gündeme oturan Kızılay ve başkanı Kerem Kınık gündemdeki yerini koruyor. Kınık’ın troller tarafından canhıraş savunulması üzerine Fatih Altaylı kaleme aldığı yazıda sert eleştirilerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “profesör müsveddesi” sözleriyle hedef aldığı iddia edilen Naci Görür, Ersan Şen’in bir videosunu paylaşarak “İşte hakikat” dedi.

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in, CHP listesinden milletvekili adayı gösterilmesinin yankıları sürüyor. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, tepkilerin odağındaki Sadullah Ergin’i, ‘aşılamayan önyargılar var’ diyerek savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimdeki oy pusulasında, 2014 ve 2018 seçimlerinin oy pusulasında kullandığı fotoğrafın aynısını tercih etti.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, AK Parti’den milletvekili listesine giren bir kişinin İBB’de meclis üyeliğine devam ettiğini tespit ettiklerini belirterek, ‘Gereği yapılmazsa kişiyi ve belgeleri açıklayacağım’ ifadelerini kullanmıştı. AK Parti’den milletvekili adayı olan isimin Mustafa Naim Yağcı olduğu ortaya çıktı.

İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 tarihinde terör saldırısı gerçekleştiren Ahlam Albashır’ın bombayı patlattığı sırada hamile olduğu ortaya çıktı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, son günlerde artan gıda enflasyonu eleştirilerine yanıt verdi. Kurtulmuş açıklamasında Togg marka otomobilin üretimine başlandığını belirterek “Biz Togg diyoruz, adamlar soğan diyor” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtladı. İnce, Işık’ın “Yerel seçimler sonrası HDP’ye teşekkür edilmedi diye CHP’yi eleştirmişsiniz. Şimdi CHP’yi HDP ilişkisi yüzünden eleştiriyorsunuz, çelişki değil mi?” sorusuna İnce’nin verdiği yanıt tartışma yarattı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin “Seçim ikinci tura kaldı kaçarı yok” açıklamasına yanıt verdi. Kaftancıoğlu, “2018 seçimlerinde hiçbir öngörüsünün ve hatta tahminin gerçekleşmediğinin bizzat tanığıyım” dedi.

Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde bölümlere erkek refakatçilerin girmesi Başhekimlik imzasıyla yasaklandı. Alınan karar tepkilerin ardından kaldırıldı. Bingöl daha önce de ‘haremlik – selamlık’ liseyle gündeme gelmişti.

Kayseri’de para karşılığı anlaştığı iddia edilen kadınları falakaya yatırıp görüntü çeken kargocu Erkan T., “müstehcenlik” suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bugün Kılıçdaroğlu’nu haklı çıkaracak ifadeler ile Twitter’da paylaşımda bulundu.

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin lideri olduğu Memleket Partisi Zonguldak 5. sıra milletvekili adayı Cem Saygı, adaylıktan istifa ettiğini açıklamıştı. Saygı, adaylıktan çekilmesi için tehdit edildiğini, para teklif edildiğini söyledi. Ayrıca seçimlerde Erdoğan’ı destekleyeceğini de sözlerine ekledi.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde, 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan market işletmecisi tutuklandı.

Denizli’nin Bekilli ilçesinde, otomobilin arkasına bağlanan köpeğin sürüklendiği görüntüler tepki çekti. Tepkiler üzerine sürücü gözaltına alındı. Sürüklenen köpeğin öldüğü anlaşılırken, sürücüye ‘Hayvanları Koruma Kanununa Muhalefet’ suçundan işlem yapıldı.

Beylikdüzü Gürpınar sahilindeki yürüyüş yolunda çökmeler artarak devam ediyor. Sahil şeridinin üst kısımlarının heyelan alanı olduğunu belirten Prof. Dr. Süleyman Dalğıç, “Kuzey Anadolu fay hattı buraya yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta. Olası büyük bir depremde bu sahil şeridimiz çok daha büyük zarar görebilir. Sıvılaşmaya bağlı olarak da burası yaklaşık 1.5 metre daha denize doğru kayacaktır” dedi.

Diyarbakır merkezli 11 ilde hackerlara yönelik düzenlenen ‘Kalkan’ isimli operasyonda 20 şüpheli gözaltına alındı. Şirketler ile üst düzey kamu görevlilerinin hedef alan hackerların, gönderdikleri sahte mailler ile 85 milyon kişinin bilgilerini ele geçirdikleri ve bunları sattıkları belirtildi.

Hakkında açılan dava kapsamında aranan Hüseyin Kocakaya’nın yerine tutuklanan ikizi Hasan Kocakaya aylar sonra denetimli serbestlikle tahliye edildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir