Gıda Devi Nestle’den Skandal! Ülkeden Ülkeye İçerik Değişiyormuş!

Dünyanın en büyük tüketim malları şirketi Nestlé’nin, birçok yoksul ülkede satılan bebek sütü ve tahıl ürünlerine gizlice şeker ve bal eklediği ortaya çıktı. Skandalı ortaya çıkaran İsviçreli kuruluş Public Eye, Nestlé’nin bu etik dışı uygulamasına tepki gösteriyor.

Araştırmaya göre Nestlé, Nido ve Cerelac gibi ürünlerinde ilave şeker ve bal kullanıyor. Bu ürünler, Afrika, Asya ve Latin Amerika’daki yoksul ülkelerde satılıyor. Ana Avrupa pazarlarındaki ürünlerde ise ilave şeker bulunmuyor. Bazı Afrika ve Latin Amerika ürünlerinde porsiyon başına 6,8 grama kadar şeker tespit edildi. Nestlé, şeker kullanımını yerel düzenlemelere ve malzemelerin bulunabilirliğine bağlıyor.

TEHLİKE ÇİFTE STANDART!

Araştırmacılar ve uzmanlar bu duruma sert tepki gösteriyor. Public Eye tarım ve beslenme uzmanı Laurent Gaberell, Nestlé’nin bu tutumunu “tehlikeli çifte standart” olarak nitelendiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), üç yaşından küçük çocuklar için ilave şeker veya tatlandırıcı kullanımına karşı uyarıyor. Uzmanlar, şekerli bebek maması ve tahıl ürünlerinin çocuklarda obezite, diyabet ve diş çürümesi gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtiyor.

MARKA NASIL TEPKİ VERDİ?

Nestlé, ürünlerinin besinsel kalitesine inandığını ve yerel düzenlemelere uyduğunu savunuyor. Şirket, son 10 yılda bebek gevrekleri portföyündeki toplam ilave şeker miktarını dünya çapında %11 oranında azalttığını ve daha da azaltmak için çalıştığını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx