Grammy Ödüllü Dua Lipa’ya ‘Levitating’ Şarkısı Hakkında Üçüncü Kez Dava Açıldı

Son zamanların en güçlü seslerinden birisi Dua Lipa biliyorsunuz ki. 2017 yılında çıkış yapan ve o günden beri listeleri alt üst etmeye devam eden ünlü isim ayrıca üç Grammy Ödülü’nün de sahibi. 

Son olarak ‘Levitating’ şarkısıyla çıkış yakalayan Dua Lipa ise bu sefer şarkısına açılan üçüncü davayla karşı karşıya.??

Arnavut asıllı Dua Lipa son zamanların en popüler isimlerinden olmayı başardı.

Kariyerine model olarak başlayan fakat daha sonra şarkıcılığa adım atan Dua Lipa, çıkışını 2017 yılında yapmıştı. Warner Music Group ile anlaşma sağlayan ünlü isim, kendi adını taşıyan albümüyle müzik dünyasına atıldı.

Özellikle ‘New Rules’ şarkısıyla akıllara kazınan Dua Lipa birçok başarıya da imza attı.

2017 yılında ve 2020 yılında çıkardığı albümlerle adından söz ettiren Dua Lipa, ilk olarak BRIT Ödülleri’ne layık görüldü. Ardından dünyanın en prestijli ödülleri arasında sayılan Grammy Ödülleri’nde tam üç farklı dalda başarı elde etti.

İngiliz şarkıcı son olarak Barbie filminde yer aldı ve Barbie temalı şarkısıyla da listeleri alt üst etti.

Son günlerde başarısıyla adından söz ettiren Dua Lipa bu sefer ise şarkısına açılan davayla karşı karşıya!

Müzik yapımcısı, Dua Lipa ve Warner Music’e ‘Levitating’ şarkısı nedeniyle dava açtı.

Billboard’ın haberine göre müzik yapımcısı Bosko Kante, Dua Lipa ve Warner Music’e dava açtı. Açılan davada Levitating şarkısının remikslerinde ‘talk box’ kaydını kullanması için hiçbir zaman izin verilmediğini iddia edildi.

Yapımcı, açtığı davada Lipa’nın şarkısının orijinal versiyonunda kullanılmak üzere bir ‘talk box’ parçası oluşturduğunu belirtti. Ancak bu versiyonun daha sonraki remkslerde kullanılmak için hiçbir izni olmadığını belirtti. 

Sonradan çıkartılan remiksler ise ‘DaBaby’ başta olmak üzere oldukça popüler olmuştu.

Öte yandan açılan bu davayla birlikte Dua Lipa ve şarkısı hakkında tam üç kez dava açılmış olacak.

Levitating şarkısı hakkında ilk olarak ‘Artikal Sound System’ grubu bir dava açmış ve 2020 yılında çıkan bu şarkının kendi gruplarının 2017 yılında çıkardıkları şarkıdan çalıntı olduğunu iddia etmişti.

Ardından 2022 yılında ise L. Russell Brown ve Sandy Linzer tarafından yazılan 1979 tarihli Cory Daye şarkısı ‘Wiggle and Giggle All Night’ ile büyük ölçüde benzerlik taşıdığı söylenmişti. 

Temmuz ayında açılan bu davayla birlikte Levitating şarkısına toplamda üç kez telif ihlali davası açılmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir