Türkiye, Attila’nın Almanya’ya iadesini reddetti

Berlin Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, Ankara’nın, Almanya’da hakkında yakalama kararı bulunan Attila Hildmann’ın iade talebini reddettiği bildirildi.

Savcılık Sözcüsü Sebastian Büchner, Alman devlet ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Hildmann’ın iadesini reddettiğine ilişkin kararın, Almanya Adalet Bakanlığı tarafından başsavcılığa iletildiğini söyledi.

Türk Büyükelçiliği, Hildmann’ın aynı zamanda Türk vatandaşı da olduğunu ve bu nedenle Almanya’ya iade edilemeyeceğini Alman makamlarına bildirmişti.

Ancak Alman makamları, Hildmann’ın Türk vatandaşlığı bulunmadığını ve sadece Alman vatandaşı olduğunu varsayıyor.

HİLDMANN NEYLE SUÇLANIYOR?

Berlin Savcılığı, Hildmann hakkında “kışkırtma”, “halkı suç işlemeye teşvik etme şüphesi” ve “kolluk kuvvetlerine karşı direnme” suçlamaları bağlamında soruşturma yürütüyor.

Almanya’da mesleği aşçı olan ve vegan yemek tariflerinin yer aldığı kitaplar yazan Hildmann, Kovid-19 pandemisinin ilk aylarında Telegram uygulaması üzerinden yaptığı ırkçı paylaşımlarla dikkat çekti. Hakkındaki soruşturma ve uluslararası tutuklama kararı nedeniyle izini kaybettiren Hildmann’ın, 2020 yılının Aralık ayında Türkiye’ye kaçtığı belirlenmişti.

Haftalık Stern dergisi, 2020 sonunda Türkiye’ye kaçan Hildmann’ın yerini, kendisini Hildbusters diye adlandıran bir grup amatör dedektifin aylar süren araştırmaları sonucu tespit ettiğini bildirmişti.

ATTİLA HİLDMAN KİMDİR?

Türk bir ailenin çocuğu olarak 1981’de Batı Berlin’de doğan, küçük yaşta Alman bir ailenin evlat edindiği Attila Hildmann, uzun yıllar çıkardığı vegan yemek kitapları ve ürünleri ile tanınan bir aşçı.

Çok sayıda gıda ürünü marketlerde ve internette de satılan Hildmann, Kovid-19 pandemisi döneminde ise, alınan tedbirlere karşı yaptığı radikal gösteriler, pandemiye ve aşıya dair yaydığı komplo teorileri ile dikkati çekti.

Zamanla görüşlerinin radikalleştiği iddia edilen ve sosyal medya kanallarını düzenli kullanan Hildmann, kendisini “Alman milliyetçisi” olarak tanımlıyorsa da hakkında 80’den fazla olayla bağlantılı “halkı kışkırtma”, “şiddete çağrı” ve “antisemitik söylemlerde bulunma” nedeniyle başlatılmış soruşturma var.

Hildmann, eski Başbakan Angela Merkel için, Nazi Toplama Kampı “Auschwitze gönderilmeli” açıklamasıyla tepkilere neden olmuştu.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir