Bilim Adamları Ve Tarihçiler Arasında Sürekli Tartışılan Bir Tarih MS 536 Neden Tarihin En Kötü Yılı Olarak Görülüyor?

Bu makalede, bu yılı en kötü yıl yapan faktörlerden bazılarına ve bilim adamlarının yanı sıra diğer tarihçilerin neden farklı görüşte olduklarına bakacağız.

Bu zorunlu Çoğu tarihçinin MS 536’yı MS 536 ile MS 542 arasındaki dönem olarak adlandırdığını belirtmek gerekir. Bunun nedeni, bu karanlık dönemi tarihin en kötü dönemi olarak tanımlayan faktörlerin çoğunun MS 536’da başlaması ve dolayısıyla onu MS 536’daki en kötü yıl haline getirmesidir. birçok göz.

Garip iklim değişikliği
Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre MS 536 yılının son 2300 yılın en soğuk yılı olduğu ve bu durumun çoğu kültür için kış mevsimini hayatta kalma mevsimi haline getirdiği söyleniyor. Çağdaş akademisyenler ayrıca bize, yılın kötü geçmesinin nedeninin yalnızca çok soğuk bir kış olması değil, aynı zamanda iklimin aniden değiştiği birçok tuhaf olay olduğunu da söylüyorlar.
Bazı bilim adamları, yılın en yoğun olduğu dönemde Çin’de yoğun kar gördüklerini belirttiler. yaz. Çin kültürünün çok soğuk havaya alışkın olmamasının yanı sıra asıl sorun, sert iklim nedeniyle mahsullerin çoğunun telef olması ve dolayısıyla kıtlık oluşmasıydı.e. Bu sadece Çin’de değil, karın hiç düşmediği dünyanın birçok yerinde de yaşandı. Bazı bilim adamları bunun, güneşin o yıl aynı düzeyde ısı sunmamasından kaynaklandığını öne sürüyor.

Güney Amerika’nın üç ay süren şiddetli yağmurun ardından üç ay kuraklığın yaşandığı birçok dönem kaydedildi , bu bir kez daha yaşanacak.Kıtadaki tarımı etkileyerek yalnızca ekonominin ana kaynağını öldürmekle kalmayıp aynı zamanda ayrıca bir fa oluşturuyorumbana ait. Bilim insanları iklimdeki bu ciddi değişikliklerin buna katkıda bulunduğuna inanıyor. Sadece soğuk havalardan değil aynı zamanda kıtlıktan dolayı da dünya çapında pek çok kültürün çökmesine neden oluyor.

Çoklu volkanik patlamalar
Bu yıl tarımı ve insanların refahını etkileyen şey, dünyanın kuzey yarımküresinde meydana gelen çok sayıda volkanik patlamaydı. Güneş ısısının yeryüzüne ulaşmasını engelleyen devasa kara bulutlar nedeniyle dünyanın yarısının karanlığa gömülmesine, dolayısıyla sıcaklıkların düşmesine neden oluyorlar. Bu aynı zamanda neden bu yılın en soğuk yıl olduğunu da açıklıyor.
Doğal ısının fazla olmamasının yanı sıra, bitkilerin büyümesi için hayati önem taşıyan güneş ışığının eksikliği nedeniyle tarım bir kez daha büyük zarar gördü. Açlıktan ölürken ve dondurucu soğukta hava her zaman karanlık olduğundan, gece ile gündüzü ayırt edemediğinizi hayal edin. Bu karanlık 18 ay sürdü , dolayısıyla MS 536 yılının büyük bir kısmı belirsizlik içinde geçti.
Her ne kadar çoklu volkanik patlamalar ürkütücü iklim değişikliği için tetikleyici bir faktör olarak görülse de, bu patlamalar esas olarak dünyanın kuzey yarımküresinde meydana geldi, bu nedenle neden dünyanın diğer yarısında da tuhaf iklimin meydana geldiğini açıklayamıyoruz.

İlk Hıyarcıklı Veba

Justinian Vebası olarak da bilinen 540’lı yıllardan kalma Hıyarcıklı Veba, MS 541’de başladı ve MS 549’a kadar sürdü. Bu pandemiye Yersinia pestis adı verilen ve mutlaka insandan insana bulaşan değil, fareler tarafından bulaşan bir bakteri neden oldu . Bu salgın görünüşe göre Mısır’da başladı ve aylık tahıl nakliyeleriyle Bizans İmparatorluğu’na gönderildi.
Pandemi bu takma adı, o dönemde I. Justinianus tarafından yönetilen Bizans İmparatorluğu’nda yayılmaya başladığı için aldı. Bir yıldan kısa bir süre içinde salgın tüm dünyaya yayıldı ve Avrupa’nın çoğunu, Asya’yı, Kuzey Afrika’yı ve Uzak Doğu’yu kapladı. Bilim insanları, salgının yaşandığı dokuz yılda dünya nüfusunun neredeyse yüzde 50’sinin yok olduğunu tahmin ediyor.
Bu salgının çok eski olması nedeniyle gerçek ölüm sayısını kesin olarak tahmin etmek zor, ancak yaklaşık 50 ila 100 milyon insanın öldüğü tahmin ediliyor. Tarihçiler ayrıca 6. yüzyılda (MS 501’den MS 600’e kadar) dünya nüfusunun yalnızca yaklaşık 190 milyon olduğunu tahmin ediyor. Bu, dünya nüfusunun yüzde 50’sinin bu salgın nedeniyle yok olma ihtimalini gösteriyor.
MS 536’dan MS 549’a kadar olan yılın veya dönemin tarihin en kötü dönemi olduğunu varsayabiliriz çünkü pandemi ve dünya çapında bir kıtlık yaratan diğer olaylar, dünya nüfusunun yarısından fazlasının ölümüyle sonuçlanabilirdi ki bu kesinlikle yıkıcı ve bugün kıyamet gibi görünen bir şey.

Yüksek ölüm oranlarıyla sonuçlanan bu kadar çok korkunç olay nedeniyle dünyanın bir kez olsun savaşmayı bırakacağını düşünürsünüz ama hayır. Çağdaş bilim adamları, Avrupa ve Afrika kıtalarında meydana gelen farklı savaşlara dikkat çekiyor.
Bu nedenle buna karşı çıkmak oldukça zordur. Yine de pek çok insan tarihe farklı perspektiflerden bakıyor ve bu çok iyi çünkü tarihimizi eleştirel bir şekilde analiz edebilecek yeni bakış açılarına ve bakış açılarına her zaman ihtiyacımız var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir