Erzurum’da polis ve bekçilere cop kullanmanın incelikleri öğretildi

Erzurum Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü Hizmetiçi Büro Amirliği tarafından düzenlenen eğitimlerle polis ve bekçilere cop kullanma öğretildi. Sahada suç ve suçlularla mücadele etkinliğini artırmak amacıyla 362 personele ‘Teleskopik ‘Açılır-Kapanır Cop Temel Eğitim’ kursu düzenlendi.

GRUPLAR HALİNDE KURS GÖRDÜLER

Hizmetiçi Büro Amirliği görevlileri tarafından verilen eğitim 10 dönem halinde gerçekleştirildi. Kentin cadde ve sokaklarında gece güvenliği sağlayan bekçilerin yanısıra polis memurlarının da katıldığı eğitim, sınıflarda başladı.

Eğitimciler, bekçi ve polislere, cop ve kuvvet kullanma konusunda bilgiler verdi. Eğitimciler, copun genel olarak orta seviyede kuvvet kullanımına yarayan bir teçhizat olduğu belirterek, “Boş elle yumuşak kontrol teknikleri ile müdahalenin yetersiz olduğu ve boş elle sert tekniklerin devreye girdiği her noktada cop kullanımına başvurulabilir” bilgisini verdi.

EN İNCE NOKTASINA KADAR ANLATTILAR

Erzurum Emniyet Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Eğitim Şube Müdürlüğümüzce Emniyet hizmetleri sınıfında görev yapan sahada suç ve suçlularla mücadelede etkinliğin arttırılması amacıyla Eylül-Kasım 2023 dönemleri kapsayan 10 dönem halinde toplam 362 personelimize teleskopik cop temel eğitim kursu düzenlenmiştir” denildi.

Emniyette özellikle sahada çalışan polis ve bekçilere önce teorik olarak verilen eğitim daha sonra uzmanlar tarafından uygulamalı olarak anlatıldı. Kuvvet kullanmayla ilgili verilen eğitimde, kuvvet kullanmadaki amacın şüphelinin sergilediği direnci ortadan kaldırmak olduğu anlatıldı. Teorik eğitimlerin tamamlanmasından sonra kursiyer bekçi ve polislere uygulama da yaptırıldı. Erzurum Emniyet Müdürlüğü bahçesindeki uygulamada eğitimciler, cop kullanırken dikkat edilecek hususları da en ince noktasına kadar anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir