Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenler Antalya’da karanfillerle anıldı: ‘Barış güvercinlerimizi unutmadık’

ANTALYA – Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015’te siyasi parti, sendika ve STK’lerin katılımı ile yapılan ‘Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’nde meydana gelen iki patlamada hayatını kaybeden ikisi çocuk 104 kişi, saldırının 8’inci yıl dönümünde Antalya’da anıldı.

Attalos Heykeli önünde, 10 Ekim Katliamı kayıplarının fotoğrafları üzerine karanfillerin dizildiği anmada, mitinge Antalya’dan katılan ve patlama sırasında yaşamını yitiren Korkmaz Tedik anısına ‘Unutmadık, unutmayacağız’ yazılı bir pankart açıldı.

‘BARIŞ GÜVERCİNLERİMİZİ UNUTMADIK’

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adına konuşan Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın Cumhuriyet’in 100 yıllık tarihinin en büyük katliamlarından biri olduğunu belirterek, “Elbette bizler 8 yıl geçmesine rağmen planlı bir şekilde katledilen barış güvercinlerimizi unutmadık” dedi.

‘DİYARBAKIR VE SURUÇ’LA BENZERLİK VAR’

10 Ekim katliamından önce ‘aynı merkezden planlandığı düşünülen’ 5 Haziran 2015 Diyarbakır ve 20 Temmuz 2015 Suruç olaylarının yaşandığını vurgulayan Sönmez, “Her üç katliamın sadece planlanması değil sözümüz ona ‘ihmaller zinciri’ de büyük benzerlikler taşımaktadır. Her ne hikmetse her üç katliamın öncesinde de güvenlik güçleri ortadan kaybolmuş, arama noktaları kaldırılmıştır. Her üç katliamın dava süreci de birkaç maşaya ceza verilerek kapatılmak istenmektedir. Katliamlar zincirinin iktidarı sarsılan AKP’nin yeniden çoğunluğu sağlamasıyla bıçakla kesilir gibi kesilmesi de sürecin politik arka planı için kafalardaki en önemli soru olarak varlığını korumaktadır. 10 Ekim Ankara Gar Katliamı, Türkiye devletinin başkentinin ortasında, bütün güvenlik bürokrasinin gözleri önünde gerçekleşti. Katliamı gerçekleştiren canilerin istihbarat tarafından takip edildiği, canlı bomba ihbarının olduğu, katliam sorumlularının istihbarat görevlileri ile katliam öncesinde ve sonrasında görüştüğü çok sayıda belge ile kanıtlandı” ifadelerini kullandı.

‘DOSYADA 5 YILDIR HİÇ İŞLEM YAPILMADI’

10 Ekim’de IŞİD tarafından düzenlendiği belirtilen canlı bomba eylemleriyle ilgili ortaya çıkan gerçekler dikkate alındığında katliamın göz göre göre yapıldığının anlaşıldığını belirten Sönmez, “Patlamayı gerçekleştiren canlı bombalar, patlama malzemeleri ile binlerce kilometre yolu adeta elini kolunu sallayarak, herhangi bir kontrolle karşılaşmadan geçti. Dava süreci de iktidarın ve siyasallaşan yargının katliama bakış açısını ele vermektedir. Katliam sorumlusu olmasına rağmen kimliği tespit edilemediği iddia edilen, fotoğraf ve videolarda apaçık görünen ve X-Y diye kodlanan kişiler hakkında açılan dosyada 5 yıldır tek bir işlem yapılmamıştır. Katliamla bağlantılı oldukları tespit edilen ve açık kimlikleri bilinen IŞİD militanları hakkında bir işlem yapılmadığı gibi, bütün evraklar avukatlarca sunulmasına karşın savcılığın aldığı kısıtlılık kararıyla dosya gizlenmektedir. 8 yıldır katliamın aydınlatılması, gerçek faillerin açığa çıkarılması için talep edilen esaslı bilgi ve belgelerin neredeyse tamamı, büyük bir engelleme gayretiyle reddedilmiştir” diye konuştu.

‘ASIL SORUMLULAR YARGI ÖNÜNE ÇIKANA KADAR…’

Patlamada hayatını kaybedenler için mücadeleyi büyütmekte kararlı olduklarını söyleyen Sönmez, “Barış karanfillerimiz bu ülkenin eşitlikçi, laik, insan haklarına dayalı, demokratik bir hukuk devleti olması için mücadele eden herkesin yüreğindedir. Hiçbir canımızın hatırasına gölge düşürülmesine, anma etkinliklerimize engel konularak 10 Ekim Katliamı’nın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Adalet mücadelemiz bu katliamda katillere yol verenler ve katliamın asıl sorumluları yargı önüne çıkarılıncaya ve cezalandırılıncaya kadar devam edecektir. Bizler IŞİD’e, IŞİD zihniyetine, gericiliğe, laiklik karşıtı faaliyetlere ve halklarımızın düşmanlaştırılmasına teslim olmadık, olmayacağız. Savaş rüzgârlarının bir kez daha estirildiği bu dönemde ülkemizde, bölgemizde ve dünyada bedeli ne olursa olsun barış politikasını savunacak, emek ve demokrasi mücadelesini yükselteceğiz. Yitirdiğimiz arkadaşlarımızın bizlere bıraktığı en değerli miras olan emek, barış ve demokrasi mücadelesini hep beraber, kol kola, omuz omuza büyütmeye kararlıyız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir