İki bakana matematik problemi: Ankara’da okuyan Sîdar ne yapmalıdır?

ANKARA – Yeşil Sol Parti Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e matematik problemi formatında soru önergesi sundu. İki bakana sunulan önergede üniversite öğrencisi Sîdar’ın ve ailesinin gelir – gider tablosu ortaya kondu ve “Sîdar ne yapmalıdır?” diye soruldu.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ SİDAR’IN HİKAYESİ

Hülakü’nün önergesinde Sidar isimli 18 yaşındaki gencin hikayesi şöyle anlatıldı:

“Sîdar, 18 yaşındadır. 2023 yılında girdiği üniversite sınavında başarılı olmuş, Ankara Üniversitesi’ne yerleşmeye hak kazanmıştır. Sîdar, ilkokul, ortaokul ve liseyi Bingöl’de okumuştur. Annesi, babası ve üç kardeşi ile beraber yaşayan Sîdar, 2023 yılı eylül ayı itibariyle üniversite eğitimi için ilk defa ailesinden ayrılmak zorunda kalmış ve Ankara’ya yerleşmiştir.”

SİDAR’IN BABASI ASGARİ ÜCRET ALIYOR

Önergenin devamında Sidar’ın ailesinin maddi durumuna ilişkin şu bilgiler verildi:
“Babası, 20 yılı aşkın bir süredir asgari ücretle çalışmakta, annesi ise ev emekçisi olarak hayatını sürdürmektedir. Yalnızca babanın çalıştığı hanenin toplam geliri, yapılan son zamlarla beraber asgari ücret tutarı olan 11 bin 402 TL’dir.
Sîdar’ın ailesinin bir aylık masrafı şu şekildedir;
Kira: 4 bin TL
Elektrik, Doğalgaz, Su, İnternet Faturaları: 2 bin 500 TL
Mutfak masrafı (5 kişilik bir aile): 5 bin TL
Ulaşım: 1500 TL”

GELİR ASGARİ ÜCRET, GİDER 13 BİN; AİLE -1598 TL’DE

Sîdar’ın ailesinin olası hastalıkları, çocukların etkinlik, okul, kırtasiye, giyim masrafları, ailecek dışarıda yenilebilecek bir öğün gibi kalemlerin dahil edilmediği ifade edilen önergede ailenin mevcut ekonomik tablosu şöyle özetlendi: “Aylık toplam giderleri, yukarıda görüldüğü üzere 13 bin TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani her ay ailenin geliri 1598 TL eksi olarak yazmaktadır.”

SİDAR’A YURT DA ÇIKMADI

Sidar’ın barınma ihtiyacına da değinilen önergede Kredi Yurtlar Kurumu’na başvuran Sîdar’ın her hangi bir yurda yerleşemediği, özel öğrenci yurtlarının aylık maliyetlerinin de en az 30 bin lira olduğu ifade edildi.

Sîdar’ın Ankara’daki aylık maliyet tablosuna da yer verilen önergede Sidar’ın aylık bin 250 lira KYK bursu aldığı belirtilerek masrafları da şu şekilde öngörüldü: Ulaşım için 220 lira, kira için 4 bin lira, fatura, internet, telefon gibi masraflar için 1000 lira, kırtasiye, giyim, sağlık, eğlence masrafları için 2 bin 500 lira.

SİDAR NE YAPMALIDIR?

Aylık KYK bursu bin 250 lira olan Sîdar’ın harcamaları hesaba katılınca 6 bin 470 lira ekside olduğu kaydedilen önergede, “Sîdar’ın üniversite eğitimini tamamlaması için gerekli şartlar sağlanamamaktadır” denildi.

Sidar’ın ve ailesinin bu gelir – gider özetinin ardından bakanlara şu soru soruldu: Sîdar ne yapmalıdır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir