Mehmet Tezkan: Evren Anayasası birçok yönüyle Erdoğan Anayasası’ndan çok ilerideydi; Erdoğan Anayasası’nı mı değiştirmek istiyorlar?

Halk TV yazarı Mehmet Tezkan, iktidar kanadından gelen Anayasa değişikliği açıklamalarına ilişkin olarak, “İçi boş laflar… Neden mi? Bir kere 12 Eylül Anayasası diye bir Anayasa kalmadı. 2017 yılında rejimi bile değiştiren Anayasa değişikliği yapıldı. O Anayasa Evren Anayasası’ydı, bu Anayasa Erdoğan Anayasası… Erdoğan Anayasası’nı mı değiştirmek istiyorlar? Çünkü yürürlükte olan Anayasa bu…” yorumunu yaptı. 

Tezkan, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Hukukçular ne der bilemem ama şu da bir gerçek… Evren Anayasası birçok yönüyle Erdoğan Anayasası’ndan çok ilerideydi. En azından kuvvetler ayrılığı vardı, şimdi yok. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilerek kuvvetler ayrılığına fiilen son verildi. Kağıt üzerinde var görünüyor!

Çünkü aynı zamanda… Cumhurbaşkanlığı yasama sistemine geçildi. Cumhurbaşkanlığı yargı sistemi kuruldu. Evren döneminde iyi kötü Anayasa uygulanıyordu. Şimdi çoğu maddesi uygulanmıyor…

Evren döneminde yasama yürütmeyi denetleyebiliyordu, şimdi böyle bir hakkı yok…

Evren döneminde yürütme yasamaya hesap veriyordu, 2017 yılında hükümet (tek kişi) sorumsuz kılındı. Yasamanın da yargının da denetiminden çıkarıldı.

TBMM Başkanı Kurtulmuş görev edinmiş veya görev verilmiş, Anayasa turuna çıkmış. Kendisine soruyorum; başında olduğu yasama organının bu halinden memnun mu? Lafı gezdirmeye gerek yok… Evet mi hayır mı?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir