The Economist: Türk ekonomisi doğru yolda ama…

İngiliz dergisi The Economist, Türk ekonomisiyle ilgili bir haber yayımladı. “Yeni ekonomi ekibi, işleri yoluna koyuyor.” diyen ve Türk ekonomisinde yüksek enflasyonun yavaş yavaş aşağı yöne doğru gideceğini yazan dergi, aylık bazdaki enflasyonun yüzde 9’dan yüzde 3 civarına kadar indiğini belirtti. Dövizdeki değer kaybının, son birkaç senedeki kur krizlerine kıyasla azaldığı aktarıldı.

Haberde; yeni ekonomi kadrosunun yetkin olmasının, İçişleri Bakanlığı’nın suç örgütleriyle çok daha etkin şekilde mücadele etmesinin ve Yunanistan’la krizdeki ilişkileri yumuşatma adımının; yabancı sermayenin ülkeye girişi bakımından önemli olduğu belirtildi.

Türkiye’nin; Hamas ve Rusya’yla ilişkisinin, İsveç’in NATO üyeliğini henüz onaylanmamış olmasının ve MHP’nin bu konudaki sert tavrının, ABD’yle devam eden krizlerin ve bazı muhalif isimlerin cezaevinde olmasının eksi etki yaptığını ifade eden The Economist, haberini, “Türk ekonomisi henüz düzlüğe çıkmış değil ancak doğru yolda ilerliyor. Uzun bir aradan sonra yabancı portföy yatırımcıları geri dönmeye başladı. Ancak Sayın Erdoğan, Batı’yla yeni sorunlar yaşadığı sürece uzun vadeli yatırımcılar geri dönmeyecektir. Türkiye’de siyasetin de ekonominin izinden gitmesi gerekiyor.” ifadelerini kullanarak bitirdi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir